Żużel to sport z ogromnymi tradycjami w Rzeszowie. Pierwsze wyścigi motocyklowe na rzeszowskim torze odbyły się już w 1927 roku, a w 1950 roku powstała sekcja żużlowa Stali Rzeszów. Wkrótce potem rzeszowianie rozpoczęli rywalizację w II lidze żużlowej, a w 1954 roku awansowali do I ligi.

Historia żużla w Rzeszowie jest bogata i pełna sukcesów. Stal Rzeszów dwukrotnie zdobyła drużynowe mistrzostwo Polski (w 1962 i 1963 roku), a jej zawodnicy wielokrotnie stawali na podium indywidualnych mistrzostw Polski i świata. W tym artykule przyjrzymy się bliżej początkom żużla w Rzeszowie. Poznamy historię pierwszych torów żużlowych, powstania sekcji żużlowej Stali Rzeszów i jej pierwsze kroki w ligowych rozgrywkach.

Pierwsze tory żużlowe w Rzeszowie

Pierwsze wyścigi motocyklowe na terenie Rzeszowa odbyły się już w 1927 roku. Wyścigi te odbywały się na ulicach miasta, a ich organizatorem było Rzeszowskie Towarzystwo Kolarzy i Motorzystów.

W 1948 roku, z okazji 25-lecia RTKiM, wybudowano pierwszy w Rzeszowie stadion żużlowy. Stadion ten znajdował się na terenie dzisiejszego Parku Kultury i Wypoczynku i mógł pomieścić około 10 000 widzów.

W 1953 roku wybudowano nowy stadion żużlowy przy ulicy Wyspiańskiego. Stadion ten był znacznie nowocześniejszy od poprzedniego i mógł pomieścić około 20 000 widzów.

Powstanie sekcji żużlowej Stali Rzeszów

Sekcja żużlowa Stali Rzeszów została założona w 1950 roku. Pierwszym prezesem sekcji był Józef Kurek, a pierwszym trenerem Stanisław Rękas.

W 1951 roku rzeszowianie rozpoczęli rywalizację w II lidze żużlowej. W swoim pierwszym sezonie Stal Rzeszów zajęła 6. miejsce w tabeli.

W 1954 roku Stal Rzeszów awansowała do I ligi żużlowej. W swoim pierwszym sezonie w najwyższej klasie rozgrywkowej rzeszowianie zajęli 5. miejsce w tabeli.

Pierwsze sukcesy Stali Rzeszów

W 1962 roku Stal Rzeszów po raz pierwszy w swojej historii zdobyła drużynowe mistrzostwo Polski. W skład mistrzowskiej drużyny wchodzili m.in. Eugeniusz Nazimek, Stanisław Rękas, Józef Kurek i Paweł Rumieniec.

W 1963 roku Stal Rzeszów obroniła tytuł drużynowego mistrza Polski. W skład mistrzowskiej drużyny wchodzili ci sami zawodnicy co w 1962 roku.

Indywidualnymi sukcesami rzeszowskich żużlowców w latach 50. i 60. XX wieku były m.in.:

  • Brązowy medal indywidualnych mistrzostw Polski Eugeniusza Nazimka (1962)
  • Srebrny medal indywidualnych mistrzostw Polski Pawła Rumieńca (1963)
  • Złoty medal indywidualnych mistrzostw świata juniorów Andrzeja Pogorzały (1964)

Żużlowa historia Rzeszowa jest bogata i pełna sukcesów. Stal Rzeszów to jeden z najbardziej utytułowanych klubów żużlowych w Polsce. Początki żużla w Rzeszowie były skromne, ale już w latach 50. i 60. XX wieku rzeszowianie odnosili znaczące sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej.

Historia żużla w Rzeszowie to historia pasji, zaangażowania i talentu. To historia, która wciąż jest pisana i która z pewnością dostarczy nam jeszcze wielu emocji w przyszłości.