Żużel jest bardzo popularnym sportem w wielu regionach Polski. Ten sport już przed I wojną światową cieszył się dużym zainteresowaniem w naszym kraju.

Początki polskiego żużla sięgają wczesnych początków XX wieku. Historia żużla zaczęła się w Polsce pod zaborami, na kilkanaście lat przed I wojną światową, w 1903 roku. Pierwszy wyścig został zorganizowany przez Warszawskie Towarzystwo Cyklistów, na torze pokrytym gliną i spalonym węglem. Tak powstał pierwszy tor żużlowy w okupowanej Polsce. Warto wiedzieć, że był to czas, kiedy w Warszawie było zarejestrowanych tylko 30 motocykli. Na szczęście kilku zamożnych członków Warszawskiego Towarzystwa Cyklistycznego już je posiadało. Ciekawość nowych pojazdów i pierwszych ich wyścigów przyciągnęła na zawody sporą ilość widowni, dzięki czemu sport żużlowy zyskał nowych zwolenników. Zawodnicy ścigali się na własnych motocyklach. W wyścigach startowały pojazdy Peugeot, Laurin&Klement, a także Anzani, Indian czy Wanderer. Wyścigi odbywały się dwa razy w tygodniu na warszawskim Powiślu, na słynnych Dynasach. Do startu w zawodach był dopuszczany każdy, kto miał motocykl zarejestrowany w Towarzystwie Cyklistycznym i płacił regularnie składki. To były początki żużla, więc był on taktowany jako sport elitarny. Z czasem na zawody żużlowe do Warszawy zaczęli przybywać zawodnicy z całej Polski. Poznając historię żużla w Polsce, warto spojrzeć również na wyniki innych rozgrywek sportowych, wykorzystując Betclic kod promo od Meczyki.

Mistrzostwa żużlowe w niepodległej Polsce

W czasach niepodległej Polski wyścigi na Dynasach były już Mistrzostwami Polski. Zawodnicy, których było jeszcze niewielu, ścigali się nie tylko na warszawskim torze, ale również na szosie, torach konnych lub wytyczonych na łąkach trawiastych. Pierwszy tor żużlowy z prawdziwego zdarzenia, został wybudowany w 1930 roku w Mysłowicach. Miał 800 m długości i 40 m szerokości. Pierwszy turniej żużlowy został rozegrany na nim 12 października 1930 roku, między drużynami polską a niemiecką. To wydarzenie zapoczątkowało rozkwit zainteresowania żużlem w wielu miastach Polski. W Warszawie powstał jeszcze jeden tor żużlowy na stadionie Legii. Miał 500 m długości, betonową nawierzchnię i porządnie dopracowane wiraże. W tamtych czasach w Warszawie istniało już wiele stowarzyszeń motocyklowych, takich jak Polski Klub Motocyklowy Warszawa czy AZS. Największą jednak uwagę przyciągał klub Legia i jego wyścigi z zawodnikami Austrii lub Niemiec. Największym rywalem w zawodach dla Warszawy była wtedy Łódź, w której powstał tor żużlowy w Hellenowie. Łódź mogła wówczas pochwalić się czterema stowarzyszeniami żużlowymi. Najliczniejszym z nich był Union Łódź, która brała udział w wyścigach o nagrodę miasta Łódź. Pierwsze rozegrano 5 lipca 1931 roku z udziałem drużyn z Warszawy, Poznania i Bydgoszczy. Innym ważnym miastem w tamtym czasie, pod względem organizowanych w nim zawodów żużlowych, był również Poznań. Popularnością cieszyły się w nim wyścigi o Złoty Kask. Tor żużlowy mieścił się na wyścigach konnych i był trawiasty, jednak jego długość była wtedy imponująca, ponieważ miał 2100 m. W rywalizacji brali udział zawodnicy z różnych miast Polski. Warto pamiętać, że żużel znacznie wcześniej rozwijał się w Bydgoszczy, gdzie pierwsze stowarzyszenie żużlowe powstało już 1925 roku i miało charakter międzynarodowy, ponieważ zrzeszało również zawodników z Niemiec. Rozwój sportu żużlowego w Polsce niestety zatrzymał na długo wybuch II wojny światowej.

Historia żużla w Polsce zaczyna się na początku XX wieku, by nabrać wyjątkowego tempa w okresie międzywojennym. Ten sport szybko zyskał ogromną popularność w kraju, dzięki Mistrzostwom Polski w żużlu.