Rozbiórka słupów oświetleniowych
Data dodania: 11 styczeń 2021 r.

Dziś rozpoczęła się rozbiórka historycznych słupów oświetleniowych przy Hetmańskiej 69! Jest to kolejny etap prowadzonej modernizacji Stadionu Miejskiego STAL w Rzeszowie. Cztery 52-metrowe słupy oświetleniowe już niedługo znikną ze stadionowego krajobrazu, a na ich miejsce powstaną dwa 61-metrowe, które dzięki nowoczesnemu sterowaniu lampami, mają w zależności od potrzeb oświetlać, murawę, tor żużlowy, czy scenę podczas koncertów muzycznych.

Jak to się zaczęło? Kartka z historii

Historia czterech słupów oświetleniowych na Stadionie Miejskim STAL w Rzeszowie rozpoczyna się w 1972 r. Według pierwotnych planów pierwsze rozbłyśnięcie jupiterów miało nastąpić już w 1973 r., jednak ostatecznie zabłysły one w lipcu 1974 roku. Przy budowie oświetlenia, społeczną pomocą wykazali się pracownicy pobliskiego zakładu WSK, podobnie jak to było przy budowie samego stadionu niecałe 20 lat wcześniej. W trakcie budowy oświetlenia na koronie stadionu postawiono również wieżyczkę sędziowską oraz wymieniono nagłośnienie na nowe.

Pierwszym meczem, jaki odbył się przy sztucznym oświetleniu, było spotkanie Stali Rzeszów z Siarką Tarnobrzeg zakończone wygraną gospodarzy 3:2.

Trochę danych technicznych

  • Każda z czterech wież miała 52 metry wysokości,
  • Na każdym z masztów zamontowane były 52 lampy o mocy 2000 W,
  • Średnie natężenie światła na płycie boiska oscylowało w granicach 450 lumenów.

Fotorelacja z historycznej rozbiórki 47-letnich słupów oświetleniowych