POZNAJMY RYWALA – SPECHOUSE PSŻ POZNAŃ
Data dodania: 02 marzec 2021 r.

Oceńmy potencjał SpecHouse PSŻ Poznań – trzeciej drużyny poprzedniego sezonu 2. Ligi Żużlowej i naszego trzeciego rywala w nadchodzącym sezonie. Czy Skorpiony zamieszkujące stadion na Golęcinie mają w sobie dużo jadu i napsują innym drużynom krwi?

HISTORIA

Początki sportu żużlowego w grodzie Przemysława sięgają lat 30. XX w., kiedy to reprezentujący KM Unie Poznań Alfred Weyl, Alfons Ziółkowski oraz Marian Malicki zdobywali pierwsze medale w startujących właśnie Indywidualnych Mistrzostwach Polski na Żużlu. Historia powojennego żużla w Poznaniu była dość zawiła – wystarczy wspomnieć, że jednocześnie funkcjonowały w nim aż trzy drużyny żużlowe, z których jedynie Gwardia Poznań regularnie reprezentowała miasto w rozgrywkach ligowych. Niestety wraz z upadkiem Gwardzistów w 1957 roku – ligowy speedway znikł ze stolicy Wielkopolski aż do 1991 roku, kiedy to drużyna nosząca nazwę Polonez Poznań pojawiła się na jeden sezon w rozgrywkach II ligi – po czym znów warkot żużlowych maszyn zamilkł w Lasku Golęcińskim. Zamilkł aż do 2004 roku, kiedy to powołano do życia Poznańskie Stowarzyszenie Żużlowe, wystawiające od roku 2006 drużynę ligową w rozgrywkach krajowych. Początek trzeba przyznać udany, ponieważ po błyskawicznym awansie - już w 2007 roku PSŻ Poznań można było oglądać w walce na I ligowych torach. Kibice żużla zapewne pamiętają jaskrawożółte kewlary, a szczególnie ten Adama Skórnickiego. Lider Skorpionów jadąc w swoim przyozdobionym frędzlami kombinezonie, niespodziewanie 9 sierpnia 2008 roku zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Polski na żużlu. Był to jednocześnie bodaj największy sukces zawodnika reprezentującego PSŻ Poznań w nowożytnej historii tego sportu. Niestety, po raz kolejny po kilku latach – w sezonie 2011, drużyna PSŻ Poznań zakończyła ligowy byt. Rok 2017 to kolejne wskrzeszenie drużyny z Poznania, tym razem na zmodernizowanym stadionie i z ambitnym planem zbudowania „mody na żużel” w stolicy Wielkopolski. Jak widać, Poznański PSŻ choć nazywany popularnie „Skorpionami” – jest raczej jak Feniks odradzający się wciąż z popiołów.

SKŁAD 2021

Seniorzy :
Tero Aarnio (Finlandia)

Benjamin Basso (Dania)  /U24/

Robert Chmiel (Polska)  /U24/

Rafał Karczmarz (Polska)  /U24/  [gość]

Eduard Krcmar (Czechy)

Matias Nielsen (Dania)  /U24/

Jonas Seifert-Salk (Dania)  /U24/

Lars Skupień (Polska)  /U24/

Kevin Woelbert (Niemcy)

Juniorzy:

Kacper Kłosok (Polska)

 

Skład Poznanian swoją siłę opiera na stranieri w osobach doświadczonego Kevina Woelberta oraz trzeciego najlepszego zawodnika 2. Ligi Żużlowej 2020 – Eduarda Krcmara. Obaj zawodnicy powinni być piekielnie skuteczni zarówno w meczach domowych, jak i podczas spotkań na wyjeździe.

Jako trzecia siła talii trenera Piotra Palucha jawi się startujący z pozycji gościa Rafał Karczmarz – niestety ostatnie zawirowania wokół jego osoby stawiają pod wielkim znakiem zapytania starty utalentowanego zawodnika z Gorzowa. Taki obrót spraw dałby pewne miejsce w składzie parze Skupień-Chmiel. Choć zeszłoroczne wyniki tej dwójki nie napawają optymizmem przed nadchodzącym sezonem – należy pamiętać, że to wciąż dość młodzi żużlowcy, którzy kilkukrotnie udowodniali już, że drzemie w nich talent do skutecznego ścigania się.

Skład seniorski zamyka pozycja zawodnika U24 i choć trener Paluch może tu mówić o „klęsce urodzaju” – to w przypadku braku możliwości skorzystania z usług Rafała Karczmarza – najsensowniejszą propozycją wydaje się być Jonas Seifert-Salk z kraju Hamleta, który będzie musiał dopiero zacząć zdobywać doświadczenie na polskich torach.

Ostatnie karty, a właściwie karta w talii to jedyny jak dotąd zakontraktowany junior – Kacper Kłosok. Wychowanek ROWu Rybnik o poprzednim sezonie z pewnością chciałby jak najszybciej zapomnieć – zdecydowanie nie był to wymarzony debiut. Zapewne to pozycje juniorskie, będą największym zmartwieniem szkoleniowca Poznanian – Piotr Paluch prawdopodobnie zadba o obsadzenie drugiej pozycji juniorskiej zawodnikiem pozyskanym ze Stali Gorzów – czy jednak wystarczy to na skuteczną walkę o play-off w zbliżającym się wielkimi krokami sezonie? Wiele zależeć będzie od możliwości startów Rafała Karczmarza. Wiemy jedno, z taką parą liderów – każdej drużynie ciężko będzie wywieźć punkty z poznańskiego Golęcina!

STADION

Stadion przy ulicy Warmińskiej 1 w Poznaniu powstał w 1954 roku, choć jego obecny wygląd zawdzięcza remontowi zakończonemu w 2016 roku. Dzięki finansowaniu z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego przebudowano trybuny, park maszyn oraz sam tor żużlowy – zmieniając jego geometrię na ułatwiającą efektowne „mijanki”. Pojemność stadionu na chwilę obecną to 6275 miejsc siedzących oraz 2000 stojących. Rekord, na długim 370 metrowym torze, ustanowił 5. września ubiegłego roku Marcus Birkemose

KALENDARZ

18 kwietnia 2021 – 7R Stolaro Stal Rzeszów vs. SpecHouse PSŻ Poznań

17 lipca 2021 – SpecHouse PSŻ Poznań vs. 7R Stolaro Stal Rzeszów

Opracował: Maciej Jonasz