POZNAJMY RYWALA – METALIKA RECYCLING KOLEJARZ RAWICZ
Data dodania: 22-02-2021 r.

Kolejarze z Rawicza już czwarty sezon wystartują w rozgrywkach ligowych we współpracy z Drużynowym Mistrzem Polski – Unia Leszno. Na mocy porozumienia pomiędzy oboma klubami, w barwach drugoligowego klubu ze Sportowej 13 w latach poprzednich występowali tacy zawodnicy jak Bartosz Smektała, Dominik Kubera, czy Jaimon Lidsey.

HISTORIA

Sport żużlowy w stolicy powiatu rawickiego swoje początki miał w roku 1948, kiedy to Motoklub Rawicz wystąpił w turnieju kwalifikacyjnym do powstającej dopiero ligi żużlowej i wywalczył miejsce w 1 lidze. Rok później, zespół włączony został do Kolejowego Klubu Sportowego „Kolejarz”. Największe sukcesy Niedźwiadków przypadały na lata 1954-1955 kiedy to wywalczyli brązowy i srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Polski. Po dobrych początkach przyszła jednak odwilż i Kolejarz spadł do II ligi, a wraz ze spadkiem, z klubu odeszła jego największa legenda – Florian Kapała. Z powodu coraz większych problemów, początkiem lat 60. rozwiązano sekcję żużlową i na 36 lat kibice z Rawicza musieli pożegnać się z warkotem żużlowych motocykli, aż do roku 1996, kiedy to RKS Kolejarz Rawicz przystąpił do rozgrywek II ligi, startując nieprzerwanie aż do dziś.

SKŁAD 2021

Seniorzy:
Damian Baliński (Polska)
Damian Dróżdż (Polska)
Szymon Szlauderbach (Polska) (U24)
Keynan Rew (Australia) (U24)
Anders Rowe (Wielka Brytania) (U24)
Matthew Gilmore (Australia) (U24)
Kiriłł Lejman (Rosja) (U24)
Paweł Nagibin (Rosja) (U24)
Juniorzy:
Kacper Pludra (Polska)
Krzysztof Sadurski (Polska)
Hubert Ścibak (Polska)
Damian Ratajczak (Polska)
Trener: Roman Jankowski
 

Pierwsze co rzuca się w oczy to niezwykle młody skład. Pomijając zestawienie juniorskie, aż sześciu na ośmiu seniorów rawickich Niedźwiadków, nie ukończyło jeszcze 22 lat. To w połączeniu z doświadczeniem Damiana Balińskiego oraz Romana Jankowskiego na pozycji trenerskiej może nie tylko sprawić niejedną niespodziankę kibicom, ale również dać dobrą lekcję speedway’a dla tych młodych chłopaków, którzy w przyszłości stanowić mogą o sile klubu partnerskiego – Unii Leszno. Liderem wydaje się być zakontraktowany na ten sezon Damian Dróżdż, jeden zeszłorocznych liderów Wilków Krosno, mogący pochwalić się średnią biegopunktową na poziomie 2,146. Formacja juniorska wydaje się być jedną z najlepszych w całej lidze, zważając na fakt, że poza jazdą w Rawiczu, stanowić będą o sile młodzieżowej w Ekstaligowej Unii. Choć wśród ekspertów stawiani są w okolicach 6 miejsca w tabeli na koniec sezonu, to z pewnością żaden klub nie może zlekceważyć gospodarzy rawickiego owalu.

STADION

Stadion im. Floriana Kapały, bo taką nazwę nowsi domowy tor Metaliki Recycling Kolejarza Rawicz może pomieścić do 3000 kibiców, nie licząc miejsc stojących. Tor ma długość 333 metrów, a jego rekordzistą jest Adrian Miedziński, który osiągnął czas 59,98 sek. Sam stadion jak na warunki panujące na większości żużlowych obiektów w Polsce jest dość skromny, natomiast większość z kibiców, tych lokalnych jak również przyjezdnych zwraca uwagę na niesamowitą żużlową atmosferę, jak za startych dobrych czasów.

KALENDARZ

10-11 kwietnia 2021 – Metalika Recycling Kolejarz Rawicz vs. 7R Stolaro Stal Rzeszów

31 lipca – 1 sierpnia - 7R Stolaro Stal Rzeszów vs. Metalika Recycling Kolejarz Rawicz

 

Opracował: Łukasz Dębski