POZNAJMY RYWALA – LOKOMOTIVE DAUGAVPILS
Data dodania: 14-02-2021 r.

Lokomotiv Daugavpils a dokładniej Lokomotive Dyneburg to doskonale znany polskim kibicom łotewski zespół mający swoją siedzibę w 100 tysięcznym mieście pod względem ludności w południowo-wschodniej część kraju. Co ciekawe, oddalone od Rzeszowa o ponad 900 km miasto Dyneburg w głównej części zamieszkują Rosjanie, Białorusini oraz Polacy. Ludności łotewska to tylko około 17% wszystkich mieszkańców miasta.

HISTORIA

Klub powstał już w 1963 roku, a największe sukcesy święcił w latach 70. XX wieku, kiedy to startując w radzieckiej lidze żużlowej, wywalczył między innymi dwa wicemistrzostwa Drużynowych Mistrzostw Związku Radzieckiego na żużlu. Za legendy Lokomotivu Daugavpils uznać można z pewnością takich zawodników jak Władimir Tkaczuk, Anatolij Kuźmin czy wciąż jeżdżący Kjastas Poudżuks. Po rozpadzie Związku Radzieckiego, Lokomotiv został jedynym łotewskim zespołem na żużlowej arenie i od tego czasu startuje wyłącznie w ligach zagranicznych. Jedną z ciekawostek nieznanych szerszemu gronu kibiców jest fakt, że zespół łotewski występował między innymi w lidze fińskiej, w której święcił ogromne sukcesy. W roku 2005 włodarze klubu znad Dźwiny zdecydowali się na przystąpienie do rozgrywek ligowych w Polsce. Na zwieńczenie trzeciego sezonu w polskiej lidze, Łotysze po barażach z lubelskim TŻ-em awansowali do 1 ligi i startowali na tym poziomie rozgrywkowym nieprzerwanie aż do sezonu 2020. Lokomotiv wygrał rozgrywki pierwszoligowe dwukrotnie natomiast ze względu na zapisy regulaminowe, nie otrzymali przepustki na walkę o Drużynowe Mistrzostwo Polski.

SKŁAD 2021

Seniorzy:
Hans Andersen (Dania)
Tomas Hjelm Jonasson (Szwecja)
Jewgienij Kostygow (Łotwa)
Kjastas Poudżuks (Łotwa)
Marko Lewiszyn (Ukraina) (U24)
Oleg Michajłow (Łotwa) (U24)
Wiczesław Monachow (Rosja) (U24)
Juniorzy:
Ricards Ansviesulis (Łotwa)
Francis Gusts (Łotwa)
Daniił Kołodinski (Łotwa)
Ernest Matjuszonoks (Łotwa)
Artiom Juhno (Łotwa)
Nikita Kaulins (Łotwa)
Aleksiej Pilac (Łotwa)
Rodolfs Sprogis (Łotwa)
Maris Strelcovs (Łotwa)
Trener: Nikołaj Kokin

W opinii większości ekspertów Łotysze zbudowali niezwykle mocny skład jak na realia drugoligowe i są stawiani jako jedni z głównych kandydatów do awansu. Nie sposób nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, mając na uwadze fakt, że tacy zawodnicy jak Poudżuks, Andersen czy Kostygow to zawodnicy „pierwszoligowi”. Dokładając do tej trójki fenomenalnego Olega Michajłowa, o którego bił się niejeden zespół Ekstraligowy oraz niezwykle utalentowanych juniorów, co rok zaskakujących świetnymi wynikami w rozgrywkach ligowych jak i na arenie międzynarodowej, Lokomotiv jest zespołem kompletnym. Po przerwie od ścigania w lidze polskiej wraca również Tomas Hjelm Jonasson i jest on stawiany jako jeden z czarnych koni rozgrywek. Były uczestnik cyklu Grand Prix z pewnością postara się wrócić do optymalnej formy sprzed lat, kiedy to był czołowym zawodnikiem na arenie międzynarodowej.

STADION

Stadion położony w centralnej części miasta pomieścić może do około 10 tysięcy kibiców na dwóch trybunach położonych równolegle do siebie na prostej startowej oraz prostej przeciwległej. Na dość długim jak na polskie warunki torze, bo liczącym 373 metry, najlepszy czas wykręcił w roku 2010 Grigorij Łaguta, a przejechanie 4 okrążeń zajęło mu 66,01 sek. Nawierzchnia toru w Dyneburgu należy do tych typowo twardych, a samo przygotowanie toru nierzadko zaskakuje drużyny przyjezdne, szczególnie te preferujące jazdę na torach przyczepnych.

KALENDARZ

4 kwietnia 2021 - 7R Stolaro Stal Rzeszów vs. Lokomotiv Daugavpils
14-15 sierpnia Lokomotiv Daugavpils vs. 7R Stolaro Stal Rzeszów

 

Opracował: Łukasz Dębski